Jiří Michálek se stavařskému rozpočtování věnuje přes 20 let. Když začínal naceňovat BIM modely, žádný rozpočtářský software je nepodporoval. Nedalo mu to a definoval vlastnosti ideálního nástroje, které poslal výrobcům rozpočtovacích softwarů. Dodnes takový program neexistuje. Letos jsme se s panem Michálkem potkali – a zkusili porovnat naše vize.
BIM: Projektanti vs. rozpočtáři
Ve stavebnictví se v posledních letech objevuje čím dál zřetelnější snaha o digitalizaci. Metodika BIM pak představuje jednu z cest, kterou se k ní můžeme vydat.
Projektanti s metodikou BIM už roky pracují a pomáhá jim to – proč by si nemohli ulehčit práci i rozpočtáři? Tehdy byla odpověď jednoduchá: neměli na to vhodný nástroj.
Kdo je Jiří Michálek?
O filozofii BIM se sice mluví už roky, většina lidí z oboru se s touto metodikou ale setkává až v současnosti. Jiří Michálek patří mezi hrstku rozpočtářů, kteří s BIM modely umějí a chtějí pracovat. Po dokončení stavební fakulty na VUT v Brně působil ve stavebních firmách jako mistr, stavbyvedoucí i vedoucí stavební výroby. Zkušenosti ze stavby mu dodnes pomáhají při rozpočtování. Coby inženýr pro pozemní stavby vedený v České komoře autorizovaných inženýrů a techniků sleduje nové trendy a snaží se o co nejefektivnější práci.
Vize rozpočtáře
V roce 2017 panu Michálkovi začaly chodit první poptávky na projekty v BIM, ale bohužel neexistoval žádný software, který by mu umožnil je zpracovat. Našel si cestu, jak rozpočty vytvářet poloautomaticky, ale pořád to nebylo ono. Proto se zamyslel nad tím, jak by měl takový ideální nástroj pro moderní rozpočtáře vypadat – a hlavně co by měl umět. Své úvahy sepsal takto:
Zde je pak přepis celé vize:
Rozpočtářův sen aneb co by měl umět rozpočtářský BIM software
Základní úvahy
Software musí umožňovat:
– Prohlížení BIM modelu v módu 2D i 3D
– Propojení konstrukcí v BIM modelu s položkami v rozpočtu
– Automatickou aktualizaci výměr při změnách projektu
– Kontrolu, zda je vše v rozpočtu zahrnuto a oceněno.
Ze základních úvah vyplývá
– Rozpočtář potřebuje pracovat s profesionálním rozpočtářským softwarem. Programy typu Navisworks, Revit apod. nikdy nebudou poskytovat komfort, který rozpočtář potřebuje k práci typu Soupis prací dle vyhlášky 169/2016 apod. Předváděné postupy s Navisworks jsou úsměvné a pro profesionální práci nepoužitelné. Rozpočtář potřebuje pracovat s cenou, stavbu rozdělit na objekty, díly, … , doplnit položky, které BIM model neobsahuje atd. To umožňuje pouze specializovaný rozpočtářský software. Navíc se nedá předpokládat, že jakýkoliv autor databází položek (ÚRS, RTS) poskytne své databáze k práci v jiném softwaru. Software Revit lze použít jen a pouze ke generování výměr, nikoliv k tvorbě rozpočtu.
– BIM model se musí otevírat v rozpočtářském softwaru, protože musí být s rozpočtem přímo provázán. Je velmi neoperativní, když výměry jsou generovány v jednom softwaru (např. Revit) a pak jsou složitě přes EXCEL exportovány do jiného (rozpočtářského) softwaru. BIM model tak není s rozpočtem provázán, chybí aktualizace rozpočtu při změnách projektu a je VELMI VYSOKÁ PRAVDĚPODOBNOST CHYB.
Představa práce BIM rozpočtáře
1. Rozpočtář pracuje s rozpočtářským BIM ready softwarem.
2. V tomto rozpočtářském softwaru má možnost otevřít BIM model (2D i 3D pohledy – očekávám komfort prohlížení porovnatelný s REVIT, nikoliv modrého marťana z NAVISU).
3. Má možnost konstrukcím z BIM modelu přiřadit položku z databáze softwaru (je jedno, jestli je to položka typu RYRO (ÚRS), agregovaná (RTS), standardní ceníková nebo vlastní R (neceníková) položka.
4. Má možnost převzetí popisu z vlastností konstrukcí v BIM do popisu položky.
5. Má možnost standardní rozpočtářské práce s takto vytvořeným rozpočtem (kalkulované ceny, přesuny hmot, suti, VN + ON atd.).
6. Musí mít možnost změn měrných jednotek (např. m2 v BIM modelu = m3 v rozpočtu).
7. Musí být možnost provázání výměr konstrukcí nedostatečně podrobně vykreslených v BIM modelu (např. plochy podlah s nevykreslenými vrstvami) s položkami, které si rozpočtář sám do rozpočtu vloží (vrstvy podlah a jejich výměry).
8. Má možnost grafické kontroly (barevné označení) částí BIM modelu zahrnutých v rozpočtu. Musí graficky vidět, co vše už je v rozpočtu zahrnuto, a co ne. Má možnost určitým způsobem označit i položky rozpracované atd.
9. Po jakékoliv změně projektu musí být možnost AUTOMATICKY zjistit, co vše se v BIM modelu změnilo (změny výměr, nové BIM konstrukce nezahrnuté v rozpočtu, a naopak – odstranění některých akcí, které projektant nahradil jinými. Všechny tyto změny musejí být jasně označeny, aby rozpočtář mohl dál pracovat už pouze s těmito konstrukcemi, a neztrácel čas procházením částí, kde nedošlo ke změnám).
10. Mnohé další podněty, které vyplynou až z testování beta verzí (budou-li nějaké).
Poznámka
Dosavadní marketingové tvrzení prodejců BIM softwaru, že zákazník při jakékoliv změně okamžitě vidí dopad na cenu, je zatím (10. 8. 2017) pouze hudbou budoucnosti.
10.8.2017
Ing. Jiří Michálek
www.rozpocty-bim.cz
Splníme všechny body vize?
Určitě uznáte, že úvahy pana Michálka dávají smysl. Proto jsme se rozhodli jeho vizi porovnat s naší aplikací Forgee Budget. Připravili jsme si sérii 11 článků, které vás budou čekat na našem blogu každé úterý a čtvrtek. Připravte si kafe a projděte s námi jeden bod po druhém. Sledujte nás na Facebooku, otevřete Forgee web – a zjistěte s námi, jak obstojíme!
A jak to vidíte vy?
Nemáme patent na rozum a pan Michálek není jediný rozpočtář v České republice, který pracuje s BIM modely. Rádi bychom se proto obrátili i na vás a zeptali se, jestli vám ve vizi něco nechybí. Jak vnímáte potřeby rozpočtářů v roce 2020 vy? Doplnili byste konkrétní funkci? S čím se při každodenní práci potýkáte? Jak to vidíte z pohledu své profese coby investor, developer, projektant, realizační firma, stavební dozor nebo správce budov? Dejte nám vědět v komentářích pod příspěvkem na Facebooku nebo e-mailem, ať si o vaší dnešní vizi promluvíme dřív než po dvou letech.
Pokračujte na druhý díl.
Lukáš Pavlica, zakladatel Forgee