V minulém díle jsme představili pana Jiřího Michálka, zkušeného rozpočtáře, kterému pro naceňování BIM modelů chyběl vhodný nástroj. Svou vizi rozpočtářského BIM softwaru sepsal – a v úvodu uvedl, že BIM model musí být s rozpočtem přímo provázaný. Dnes si tuto tezi rozebereme a porovnáme ji s funkcionalitou naší aplikace Forgee Budget.

Jak jsme slíbili, vizi pana Michálka projdeme odshora dolů. Uvedeme si praktické příklady a zjistíme, jak Forgee Budget reaguje na potřeby moderního rozpočtáře. V úvodu se podíváme na základní úvahy, v následujících článcích už budeme postupovat po konkrétních deseti bodech, které z nich vycházejí.

Tady je původní text, obecný úvod vize pana Michálka:

Základní úvahy:

Software musí umožňovat:
– Prohlížení BIM modelu v módu 2D i 3D
– Propojení konstrukcí v BIM modelu s položkami v rozpočtu
– Automatickou aktualizaci výměr při změnách projektu
– Kontrolu, zda je vše v rozpočtu zahrnuto a oceněno.

Ze základních úvah vyplývá:
– Rozpočtář potřebuje pracovat s profesionálním rozpočtářským softwarem. Programy typu Navisworks, Revit apod. nikdy nebudou poskytovat komfort, který rozpočtář potřebuje k práci typu Soupis prací dle vyhlášky 169/2016 apod. Předváděné postupy s Navisworks jsou úsměvné a pro profesionální práci nepoužitelné. Rozpočtář potřebuje pracovat s cenou, stavbu rozdělit na objekty, díly, … , doplnit položky, které BIM model neobsahuje atd. To umožňuje pouze specializovaný rozpočtářský software. Navíc se nedá předpokládat, že jakýkoliv autor databází položek (ÚRS, RTS) poskytne své databáze k práci v jiném softwaru. Software Revit lze použít jen a pouze ke generování výměr, nikoliv k tvorbě rozpočtu.
– BIM model se musí otevírat v rozpočtářském softwaru, protože musí být s rozpočtem přímo provázán. Je velmi neoperativní, když výměry jsou generovány v jednom softwaru (např. Revit) a pak jsou složitě přes EXCEL exportovány do jiného (rozpočtářského) softwaru. BIM model tak není s rozpočtem provázán, chybí aktualizace rozpočtu při změnách projektu a je VELMI VYSOKÁ PRAVDĚPODOBNOST CHYB.

Z těchto úvodních myšlenek pak vychází jeho desetibodová vize. Dnešní téma se vztahuje hned k prvnímu požadavku:

Představa práce BIM rozpočtáře:

1. Rozpočtář pracuje s rozpočtářským BIM ready softwarem.

Proč BIM software, co to je?

Pokud jako rozpočtář oceňujete standardně, potom se vás BIM modely – ani naše téma – nedotýkají. Dál můžete pracovat, jak vás praxe naučila a jak to po vás okolí vyžaduje. Celá metodika BIM kolem vás prošumí a nemusíte se jí zabývat.

Pokud se ale chcete pustit do BIM rozpočtování, těžit z výhod strojově čitelných dat, kvalitnějších podkladů, automatické aktualizace atd., pak celý proces rozpočtování probíhá trochu jinak. Musíte se naučit odlišné principy a potřebujete buď používat BIM ready software, nebo si alespoň umět vytáhnout správná data do své stávající aplikace.

Ukažme si konkrétní příklad standardního nacenění. Řekněme, že jako rozpočtář dostanete zakázku, máte připravit výkazy výměr a rozpočet pro stavbu. Čeká vás 6 kroků, které se za posledních 30 let prakticky nezměnily a které určitě dobře znáte:

  1. Otevřete si projektantský software a podíváte se na 3D model stavby nebo papírový 2D výkres, abyste měli představu, co oceňujete.
  2. Prostudujete si detaily a výměry.
  3. Necháte si vyjet tabulky prvků, pokud to prohlížecí aplikace umožňuje.
  4. Připravíte si vhodné sloupečky pro výkaz ve výpisech.
  5. Otevřete si rozpočtářský software a začnete kopírovat, přepisovat a naceňovat řádek po řádku, položku po položce.
  6. Na konci si zkontrolujete hotový výkaz výměr. Teď už stačí jen doufat, že jste na nic nezapomněli a neudělali chybu.

Projekt většinou není finální na první dobrou, přirozeně se upravuje a mění. A pro vás to znamená s každou novou verzí oceňovat pokaždé zase od začátku. Najít změny, vyjet sestavy a přecenit.

Pojďme se na standardní nacenění podívat vizuálně:

BIM rozpočtování

Projektant používá svůj software a rozpočtář si musí poradit s dodanými podklady.

BIM rozpočtování

Z různých tabulek a výkazů je třeba sestavit výkaz výměr.

Proč standardní způsob není pro vás rozpočtáře ideální?

  • Nevyužíváte informace, které šikovný projektant vložil do BIM modelu. Místo toho je musíte zbytečně hledat a domýšlet znovu.
  • Ruční převod je pomalý a náchylný k chybám. Rozpočet pro nový projekt trvá stejně dlouho jako pro každou jeho aktualizaci.
  • Musíte počkat na kompletně připravený a hotový model. Každá, i malá následná změna bortí už spočítané položky.
  • Úplně se ztrácí vazba na model. Metodika nacenění, co už v rozpočtu je a není, to všechno zůstává jen ve vaší hlavě.

Přitom už dnes projektanti připravují podklady pro nacenění z BIM modelů, ve kterých všechny potřebné informace jsou. Tak proč je nevyužít? Když použijete jiné vstupy, musí se změnit i proces nacenění. 

Nebudete už ručně přepisovat, naopak se zaměříte na způsob nacenění a kontrolu chyb. Nebudete se zabývat počtem nebo délkou sloupů, stačí identifikovat správná čísla v modelu. Zadáte do aplikace funkční postupy, pravidla převodu, která při aktualizaci modelu stačí jenom zkontrolovat. Tvorba pravidel netrvá déle než opisování výměr, navíc je použijete znovu na dalším projektu.

Abyste dokázali pracovat s BIM modely, potřebujete vhodný nástroj, který jim rozumí. Jaké dnes máme možnosti?

  • Projektantské programy
    • Rozumí výborně BIM modelům, ale nejde v nich dobře naceňovat. Jsou příliš zaměřené na samotný návrh a neovládají rozpočtovací principy. Jako rozpočtář se na projekt díváte z jiného hlediska – a tohle je nástroj pro potřeby projektanta.
  • Rozpočtářské programy
    • Rozumí rozpočtování, ale nezpracují data z BIM modelů. A pokud ano, většinou je tam háček. Můžete například zpracovat libovolný projekt, nebo musí být vytvořen pomocí knihoven prvků dodaných výrobcem daného softwaru?
  • Manuální přepis
    • Můžete zůstat u ručního zpracování, ale uteče vám spousta chyb a nedodržíte správnost dat. Aktualizace rozpočtu vám navíc bude trvat stejně dlouho, jako kdybyste připravovali nový rozpočet.

Ani jeden z vyjmenovaných způsobů není pro potřeby rozpočtáře ideální. Jsou i jiné možnosti?

Plní Forgee Budget požadovanou funkci?

Forgee Budget není rozpočtovací ani projektantský software. Dá se spíš říct, že mezi nimi tvoří most. Vezme data z modelu vytvořeného projektantem a připraví je pro nacenění v rozpočtářském nástroji. Soustředí se pouze na kvalitní výkaz výměr – a proto je v tom nejlepší.

Naše aplikace rozumí modelu, jeho verzím i BIM parametrům. Pomocí nastavených pravidel data převádí do rozpočtářského pohledu. Pomocí Forgee Budget vytvoříte výkazy výměr – a kdykoli je snadno aktualizujete podle nového BIM modelu.

Jak se změní vaše práce? Pojďme si ukázat praktický příklad. Opět jako rozpočtáři dostanete zakázku – máte připravit výkazy výměr a rozpočet pro stavbu. Jako podklad obdržíte kvalitně zpracovaný BIM model stavby. Váš postup s Forgee Budget ale obsahuje jiné kroky než ten standardní:

  1. Model si načtete přímo do aplikace Forgee Budget. Můžete si jej prohlédnout a zkontrolovat. 
  2. Napíšete a upravíte pravidla pro tvorbu položek a jejich výměr. Své úvahy můžete  současně sdílet s projektantem pomocí takzvané Guideline.
  3. Průběžně kontrolujete výsledek a hledáte chyby.
  4. Exportujete výsledný výkaz výměr do Excelu. Pak ho načtete do jakéhokoli rozpočtářského softwaru, který znáte a používáte. Tam se doplní ceny, režie, indexy a kalkulační vzorce.

A co změny? Pokud se BIM model aktualizuje, stačí si ve Forgee Budget nahrát novou verzi a exportovat nové výměry. A to vše souběžně během projektování, nemusíte čekat, až bude model úplně hotový.

BIM rozpočtování

Ve Forgee Budget můžete modely oceňovat průběžně při jejich vzniku a rovnou dávat zpětnou vazbu projektantům.

BIM rozpočtování

Práce ve Forgee Budget je přímočará: načtete model, upravíte pravidla převodu, exportujete výkaz výměr.

Proč se nám tento postup zdá pro rozpočtáře lepší?

Oproti klasickému postupu je hlavně daleko rychlejší. Nemusíte připravovat mezivýstupy a pomocné tabulky, ručně opisovat kolonky a hlídat spočtené výměry. Stačí během práce kontrolovat, že všechna pravidla převodu fungují a správně zpracovávají výsledný výkaz výměr. Když se navíc naučíte psát pravidla chytře, můžete své know-how snadno přenášet z projektu na projekt. A při aktualizaci modelu stavby stačí jen nahrát novou verzi a zkontrolovat změny.

Jak dopadlo srovnání aplikace Forgee Budget s vizí?

Pojďme si shrnout, jak naše aplikace dokázala naplnit první přání pana Michálka.

Co nesplňuje?

Forgee Budget není klasický rozpočtářský software, nesoustředí se tak moc na výslednou cenu. Nedokážeme ji přeindexovat, držet cenové úrovně a rozpad ceny, kalkulační vzorec, čerpání, fakturace, nevydáváme ceníky prací. Tyto funkce splňuje spousta jiných nástrojů. Pokud je potřebujete, vyberte si sami ten nástroj, se kterým se vám lépe pracuje a na který jste zvyklí.

Co splňuje?

Umíme vytvořit výkazy výměr se správnými položkami a jejich výměrami. Můžete taky do naší aplikace zadat jednotkové ceny, abyste získali jednoduchý rozpočet. Největší síla Forgee Budget spočívá v perfektním vytěžení modelu a sestavení kvalitního výkazu výměr ze získaných dat tak, jako jste to dělali sami ručně. Můžete pracovat průběžně, dávat zpětnou vazbu projektantovi. Nemusíte opisovat výměry – aplikace si je z modelu zjistí sama. Forgee Budget stačí připojit na CDE, pak už vás bude automaticky upozorňovat na změny v modelu a jejich dopady na výslednou cenu.

A jak to bude dál?

Zkusili jsme se zamyslet, jak a proč se situace s BIM rozpočtováním může vyvíjet do budoucna.

Je možné, že se jednou dočkáme rozpočtářského programu, který bude umět pracovat s BIM modely. Nebo že se projektantské softwary naučí tvořit lepší výkazy. Popravdě si ale nemyslíme, že je to v současné chvíli reálné. Nemají totiž jak. Dokud nebudou existovat mezinárodní nebo alespoň celonárodní metodiky, číselníky a ceníky, nedočkáme se ani takového softwaru, který by je uměl zpracovávat. Forgee Budget ulehčuje práci tím, že vytváří obecné výkazy výměr z obecných modelů. Výsledek bude stejný, jako byste dělali výkaz ručně.

Hlavní problém, se kterým se dnes často setkáváme, spočívá v nekvalitních BIM modelech. I v roce 2020 je pořád docela oříšek získat dobrý BIM model, se všemi atributy, konzistentní a bez chyb. Pokud model neobsahuje správné informace, může se Forgee Budget nebo jakýkoli jiný software postavit na svou křemíkovou hlavu, a stejně z toho nic nevykoumá. Vytvářet a získávat správné BIM modely, to je teď úkol jak náš, tak projektantů.

Pokud si nejste jistí, jestli vaše BIM modely obsahují ta správná data, zkuste si založit projekt ve Forgee Budget. První projekt je zdarma a pomocí aplikace hned najdete všechny nedostatky vloženého modelu.

Děkujeme, že jste dočetli náš článek, a doufáme, že byl pro vás přínosný. Na další se můžete těšit už příští úterý. Budeme rádi, když nám do té doby napíšete svůj názor na základní tezi. Jak vnímáte první úvahu pana Michálka? Souhlasíte s ní, nebo byste něco doplnili? A jaké nástroje podle vás vzniknou v budoucnosti? Co budou umět?

Těším se na vaše podněty a připomínky v komentářích na Facebooku nebo v e-mailu.

Pokračujte na třetí díl.

Lukáš Pavlica, zakladatel Forgee