Al Janoub je první stadion, který byl pro mistrovství světa 2022 postaven od nuly. Na stadionu s kapacitou 40 000 diváků se odehraje čtvrtfinále světového poháru FIFA. Poté bude přestavěn na 20 000 míst, které bude využívat sportovní klub Al Wakrah.
Design je inspirován bohatým dědictvím Kataru a regionu Al Wakrah. Střecha je vyrobena ze dvou symetrických částí, každá strana složená ze tří skořepin, inspirovaných trupem tradičních katarských lodí „dhow”, které v minulosti brázdili lokální vody. Ty jsou otočené vzhůru nohama tak, aby vytvořili střechu.
Uvnitř je odkaz na lodě přítomen ve stropní dřevěné konstrukci, která silně připomíná právě kostru tradičního trupu.
Horní části stadionu byly navrženy tak, aby byly po turnaji odnímatelné. Zastřešení stadionu je vynesené 185m dlouhými oblouky a podepřené designovými sloupy ve tvaru písmena V.
Vytvoření takhle konstrukčně složitého stadionu, který nabízí prvotřídní zážitek, bylo výzvou. Možnost zpracovat projekt v BIMu však práci výrazně zjednodušila a urychlila. Rychlé prototypování pomocí parametrického designu a interoperabilita díky využití virtuální reality však umožnily otestovat různá řešení a vyhodnotit možnosti stavby stadionu tak, aby co nejlépe odrážely vizi architekta.
Katar pro mistrovství světa v roce 2022 staví více stadionů. A všechny BIM metodou. Při stavbě stadionu Lusail s kapacitou 80 000 diváků, kde se odehraje finální zápas, klient ušetřil díky BIM až 40 % na stavebních nákladech, což představuje 60,5 milionu kč. Více si můžete přečíst přímo v dané case study, kterou společně napsali BIM experti a architekti odpovědní za daný projekt.
Zdroje:
- WIT Transactions on The Built Environment, Vol 192, © 2019 WIT Press
- BIM Today
- Zara Hadid Architects – Al Janoub stadium
Obrázky: Hufton + Crow, Luke Hayes