Co kdyby rozpočtáři už nikdy nemuseli opisovat projektantské poznámky z modelu ručně? Zjednodušili by si práci s atypickými položkami a mohli by s nimi pracovat jako s běžnými. Taková je vize pana Michálka, který ji před několika lety přenesl na papír. Pojďme se podívat, jak se s ní vyrovnala naše aplikace Forgee Budget.
V předchozím článku jsme rozebírali pravidla a položky. Tentokrát se zastavíme u generovaných popisů, čtvrtého bodu vize pana Michálka. Povíme si, proč její naplnění považujeme za důležité a jak se projevuje v naší aplikaci.
Původní text pana Michálka zní takto:
Představa práce BIM rozpočtáře:
1. Rozpočtář pracuje s rozpočtářským BIM ready softwarem.
2. V tomto rozpočtářském softwaru má možnost otevřít BIM model (2D i 3D pohledy – očekávám komfort prohlížení porovnatelný s REVIT, nikoliv modrého marťana z NAVISU).
3. Má možnost konstrukcím z BIM modelu přiřadit položku z databáze softwaru (je jedno, jestli je to položka typu RYRO (ÚRS), agregovaná (RTS), standardní ceníková nebo vlastní R (neceníková) položka.
4. Má možnost převzetí popisu z vlastností konstrukcí v BIM do popisu položky.
Proč chceme generovat popisy?
BIM model už dnes obsahuje spoustu informací. Projektant si dal tu práci a doplnil označení všem truhlářským výrobkům. Napsal požadované třídy betonu, do poznámek v modelu přidal důležité informace. Jak o ně nepřijít?
Nejlépe je to asi vidět u truhlářských výrobků, které se typicky vykazují jako dodávka oken a dveří podle specifikace.
Projektant připraví přehlednou tabulku – a v rozpočtu už najdete pouze seznam všech typů dveří a oken s počty. Jestli jsou každé dveře vykázané zvlášť pod svým označením nebo se sečtou počty podle typů, už je jen detail.
Jak to vypadá dnes? Rozpočtář si většinou sedne a tuto tabulku jednoduše převede do výkazu. Má to rychle hotové, protože těch pár řádků opíše za chvíli. Při každé aktualizaci to ale musí udělat znovu, snad nic nepřibylo nebo neubylo.
Proč by rozpočtářům tento postup neměl stačit?
- Je těžké sledovat změny, které přibyly v nové verzi projektu.
- Rozpočtář musí položky opisovat znovu při každém novém projektu.
- Snadno se může stát, že rozpočtáři něco uteče nebo že se důležitá poznámka nedostane do finálního výkazu.
Plní Forgee Budget požadovanou funkci?
Při přebírání informací z modelu se nechceme soustředit jen na vyhledání známých konstrukcí a vypsání námi definovaných položek. Už projektant hodně věcí roztřídil a popsal, tak proč se o tyto informace ochuzovat?
Můžeme připravit šablonu položky, do které se vepíší texty získané z modelu. Co to znamená? Jedním pravidlem pokryjeme různé varianty položky. V extrémním případě lze vytvořit opravdu univerzální pravidla, která vyplní typ konstrukce, její název a atributy – a vy najednou máte kompletní výkaz plný vcelku rozumných informací. Většinou tím vyřešíte i atypické položky, kdy se konstrukce liší poznámkou projektanta, protože ji rovnou zapracujete do popisu položky.
Jinak řečeno, vytvoříte pravidla, která automaticky posbírají informace z projektu. “Vyzobou” užitečné atributy a stejným způsobem dokáží zpracovat například 100 oken naráz. U atypických položek je to ideální způsob, jak dostat do výkazu správné informace.
Stačí si udělat šablonu, ve které vytvoříte jedno univerzální pravidlo. Nazvete jej “dveře” a necháte všechny dveře zpracovat. Ve vzorcích pro generování textů si připravíte atribut označení dveří a jejich názvu. Založíte novou položku a do jejího kódu přidáte označení dveří, do popisu pak jejich název. Ke dveřím se už samo doplní, zda mají kliku, kukátko nebo protipožární povrch.
Poprvé to trvalo možná stejně dlouho, jako kdybyste opsali tuto tabulku dvaceti dveří ručně. Na druhou stranu, díky tomuto pravidlu už nebudete muset řešit popisy dveří při každé aktualizaci a na žádném budoucím projektu. Nemluvě o tom, že toto univerzální pravidlo už máte připravené v základu naší aplikace.
Proč se nám tento způsob práce zdá pro rozpočtáře lepší?
- Snadno převezmete projektantská označení a popisy, nemusíte je opisovat a hlídat jejich aktualizaci.
- Jednotlivé položky se generují na základě různých atributů.
- Generická pravidla zpracovávají celé kapitoly najednou.
- Můžete si převzít šablony a nic nepřepisujete ručně.
Jak dopadlo srovnání aplikace Forgee Budget s vizí?
Zaměřme se na to, jak se naše aplikace popasovala se čtvrtým bodem vize pana Michálka.
Co nesplňuje?
Samozřejmě je vždy třeba si poznámky projektanta pozorně projít, aby žádná důležitá informace neutekla nebo abyste nepracovali s žádnou irelevantní informací. Obecně je dobrá praxe, když se rozpočtář a projektant domluví, které informace jsou v projektu potřebné a proč.
Práce s texty má svá omezení, ale na většinu situací by měl stačit tento jednoduchý přístup. Dá se říct, že jde téměř všechno – a pokud něco nejde, stačí se nám ozvat.
Co splňuje?
Snadno převezmete projektantská označení a popisy, nemusíte je opisovat a hlídat jejich aktualizaci. Forgee Budget tyto informace dokáže oříznout a doplnit vloženým textem, případně je skládat s dalšími texty. Tento složený výraz pak můžete použít v kódu, popisu nebo interní poznámce. Generická pravidla navíc zpracovávají celé kapitoly najednou.
A jak to bude dál?
Dnes se velké množství informací zadává do modelu ručně. Není přesně určeno, kam co poznačit – a zadání poznámky je prozatím nejjednodušší varianta, kterou projektanti rádi využijí. Tím jsou všechny tyto funkce pro přejímání volných textů velice užitečné. Myslíme si však, že do budoucna se budou postupně pro různé poznámky zavádět zvláštní atributy a jejich definovaný obsah. Z výjimek se se stanou pravidla, z náhodných označení systematické členění. Proto spolupracujeme na tvorbě SNIMu tak, aby vznikl jeden standard označování.
Na základě zpětné vazby pak vyplňování těchto standardů umožní výrobci projektantských softwarů, aby se atributy nemusely udržovat ručně. Časem budou ručně psané poznámky spíše raritou. Nezmizí nikdy, ale naopak v nich najdete čím dál důležitější informace, protože běžná data budou mít své kolonky a danou strukturu. S podporou softwarových nástrojů nebude obtížné ji dodržet, pro další zpracování to navíc bude velice výhodné. My pak budeme moci připravit takřka univerzální pravidla pro převod libovolného modelu globálně. Nebudete muset číst poznámky a ručně z nich tvořit svá pravidla.
Děkujeme, že jste náš článek přečetli až sem. Další díl vyjde na našem blogu zase ve čtvrtek a mezitím nás rozhodně zajímá, co si o tématu popisů položek myslíte vy. Využíváte je při práci? A domlouváte se s projektantem, které z poznámek jsou pro vás důležité? Uvítali byste, kdybyste popisy položek už nemuseli opisovat ručně?
Těším se na vaše podněty v komentářích na Facebooku nebo v e-mailu.
Prosím pokračujte na další článek Jak rozpočtáři automaticky aktualizovat projekt?
Lukáš Pavlica, zakladatel Forgee